preskoči na sadržaj

Prva osnovna škola Ogulin

Login
UPIS PRVAŠIĆA

ELEKTRONSKI UPIS
https://osnovne.e-upisi.hr/


Više podataka na sljedećoj poveznici 
https://gov.hr/hr/upis-u-prvi-razred/1006 

VIRTUALNI KURIKUL

Klikom na logo škole otvara vam se virtualno predstavljanje naše škole sa njezinim područnim školama kao i predstavljanje programa po predmetima.

 

UPISI U SREDNJU 2024./2025.

Važni dokumenti za upise u srednju

DIGITALNA BROŠURA 
KARLOVAČKE ŽUPANIJE

KAMO NAKON OSNOVNE ŠKOLE

KALKULATOR BODOVA ZA UPIS U SREDNJU

 

Priloženi dokumenti:
Kamo nakon osnovne skole - 2024.doc

E-TWINNING

GENERACIJA NOW

DABAR

VRTI SVOJ FILM

E -ŠKOLE

BROŠURA O POTRESU

ŠKOLA ZA ŽIVOT

PITANJA I ODGOVORI U VEZI "ŠKOLE ZA ŽIVOT"

RIJEŠI ANKETU

 

TEHNIČKA PODRŠKA

E-DNEVNIK

WEBINAR o korištenju
 e-Dnevnika
 
za razrednika, nastavnika i administratora

VESELA EKIPA 3.A

WEB STRANICA 3.A

2.b WEB STRANICA

šk. god. 2022./2023.

WEB STRANICA 2.A

Brojač posjeta
Ispis statistike od 27. 12. 2010.

Ukupno: 449210
Ovaj mjesec: 3303
Danas: 214
Kalendar
« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji

Anketa
Kod kuće imam više od jednog računala?



OGULIN


"GEJMAJ SIGURNO"

JELOVNIK

RASPORED ZVONA

FACEBOOK

INFORMACIJE ZA RODITELJE
INSTRAGRAM PROFIL

INFORMATIKA

CODE WEEK EU

BROŠURA

ZVONO

         

OSNOVNE ŠKOLE

   

 

 

ČASOPISI

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
TERENSKA NASTAVA U RASADNIK OŠTARIJE
Autor: Ivana Kurelac, 10. 5. 2016.

Učenici sedmih razreda u sklopu projekta “Škola u šumi,šuma u školi“,posjetili su Rasadnik Hrvatskih šuma u Oštarijama i mjesto Oštarije. Učenike su pratile voditeljice projekta Marina Kirasić i Diana Franjković te razrednik sedmog a, Igor Salopek.

Pod stručnim vodstvom djelatnika Hrvatskih šuma, gospođe Bojane Batinić Perić i gospodina Marinka Blaškovića, prošetali smo i upoznali organizaciju i način rada u Rasadniku. Održali su nam važna predavanja o sjemenjačama,vazdazelenim i zimzelenim biljkama, upoznali su nas  kako saditi i pripremiti teren, načinima održavanja, zaštite i pravilnog gospodarenja šumama. Učeno u školi, na satovima biologije, ponovili smo na terenu i u živo.

Dio Rasadnika i prekrasne prirode, posadili smo u našem Školskom vrtu.


Nakon praktične nastave u Rasadniku, pješke smo se uputili prema mjestu Oštarije. Na starom Marmontovom mostu iz 18. stoljeća, dočekali su nas Župnik Oštarski, Antun Luketić i gospodin Ivan Mihaljević Barak.

Prošetali smo Oštarijama, a domaćini su nam prezentirali bogatu povijest i važnost Oštarija za Ogulinski kraj i širu okolicu.

Gospodin Ivan Barak jedan je od posljednjih živučih čakavaca, koji s radošću i ponosom prenosi znanje o svojim Oštarijama. U Svetištu je prezentirao povijest Crkve i bitne događaje za Oštarije, na čakavskom dijalektu. Bilo nam je zanimljivo čuti riječi naših baka i djedova, ali i one koje danas koristimo, a ne znamo kako su nastale.

 

Župnik Luketić, potičući učenike na dijalog, povezao je predavanjem i objašnjenjem više vjera, kroz lik Blažene Djevice Marije i Abrahama. Zajedno smo ponovili povijest hrvatske književnosti i povijest naše domovine. Bogatu povijest ovog kraja opisuje odlomak kojeg nam je Župnik pripremio:

 

Početke oblika života organiziranog u naseljima, na ovom Modruško-ogulinskom prostoru možemo pratiti istraživanjem Viničice i Trojvrha. Metulum, stari naziv za Viničicu, bilježi postojanje japodskog središta pred dvije i pol tisuće godina. To središte uništeno je od Rimljana nekoliko desetljeća prije Krista. Srednjovjekovni Modruš pripada plemićkoj obitelji Frankopan već krajem 12. stoljeća. Budući da od luke Senj prema unutrašnjoj Hrvatskoj glavna cesta prolazi kroz Modruš, ovo središte polovicom 15. st. doseže svoj vrhunac te već 1486. godine ima svoj statut grada. U Modrušu se nalazi i biskupsko središte od 4. lipnja 1460. do 1493. god. Značajna osoba tog vremena je Nikola Modruški, biskup, diplomat te humanist. Njegov tiskani govor održan u Rimu 1474. prva je poznata inkunabula hrvatskog autora.

 Modruš je razoren krajem kolovoza 1493. godine, desetak dana prije Krbavske bitke. Tada Frankopani prelaze u Ogulin. Oštarsko svetište Gospe od Čudesa sagrađeno je kao frankopanska katedrala 1450. godine. Već 1459. godine papa Pio II. daje ovom svetištu Bulu kojom određuje pet značajnih blagdana štovanja BD Marije i slavlje Mladih nedjelja. Svetište je razoreno 1521. godine. Tada se ovaj puk povukao prema Trošmariji te sa sobom ponio kip Gospe od Čudesa. Tako je nastalo trošmarsko marijansko svetiše.

Nakon oslobođenje Like od Turaka krajem 17. stoljeća slijedi obnova oštarskog svetišta i Gospin kip je vraćen natrag u Oštarije. Tu je vjerni puk Modruškog kraja, Korduna, Like i Primorja te Gorskog kotara hodočastio do naših dana, osobito za slavlje Velike Gospe ili Vel'ke maše.

Oštarije se ponosi svojom slavnom poviješću ali i teškom poviješću. Dolaskom francuskog generala Marmonta 1809. godine spominje se kako je započela gradnja Oštarskog ili Marmontovog mosta. Građen je od kamena kojeg su uzimali od zidina svetišta te je tako ostala današnje Gradina. Osmerokuti toranj je srušen i presložen u most.

Značajna osoba koja je jedno vrijeme živjela u Oštarija je i Fran Kurelac, hrvatski književnik i filolog, aktivni sudionik Hrvatskog narodnog preporode i suradnik Ljudevita Gaja.

Vojnički život ostavio je duboki trag u životu ljudi Ogulinskog kraja.

Naš kraj je poznat po čakavštini. Glagoljaška baština osobito je ukorijenjena u crkvenom životu te je već 1483. godine na našim prostorima u upotrebi prvotisak Misal po zakonu rismog dvora. I oštarsko svetište na svom dovratniku čuva glagoljaški zapis koji je motivirao učiteljicu Mirjanu Grubišić da pokrene Oštarske glagoljaše. Skupina djeluje u sklopu Dobrovoljnoga podupirajućeg društva „Sv. Ivan Pavao II“, a program učenja glagoljice  pod nazivom „Glagoljam“ uvršten je u kurikul naše mjesne osnovne škole i vrtića.

Tim povodom uređena je knjižnica u oštarskom župnom domu ili plovaniji pod nazivom "Knjižnica biskup Nikola Modruški" gdje se posjetitelji mogu bolje upoznati s povijesnim vrijednostima koje su utisnute u kamen i papir, a osobito u srce ovoga puka Ogulinskog kraja.

Župnik Antun Luketić

 

Nakon razgleda nove knjižnice i starih rukom pisanih knjiga, sa autobusom smo obišli područje oko Gradine Modruš i općinu Josipdol.

Zahvaljujemo Župniku Luketiću i gospodinu Mihaljeviću na poučnom i zanimljivom danu.

 

Tomislav Kovačević i Zlatimir Kosanović,7.b.





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju